Seimas nusprendė grąžinti dalį per krizę sumažintų, bet nekompensuotų išmokų

Naujienos: Verslas , 2019-12-19 18:02
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com

Seimas ketvirtadienį nusprendė kitais metais kompensuoti 10 proc. per krizę sumažintų valstybinių ir kitų pensijų, kompensacijų bei rentų, kurios iki šiol buvo likusios nekompensuotos.

2020 m. biudžete daliniam išmokų kompensavimui numatyta 10 mln. eurų. Iš viso socialinių išmokų gavėjams nekompensuota 181,5 mln. eurų.

Kompensacijos žmonėms bus išmokamos kitų metų rugpjūčio mėnesį be žmogaus prašymo, išskyrus atvejus, kai asmuo kompensavimo metu negauna atitinkamos išmokos – tokiu atveju reikės pateikti prašymą „Sodrai“ arba kitai išmoką mokančiai įstaigai iki 2020 m. spalio pabaigos, o kompensacija bus išmokama iki gruodžio pabaigos.

Jeigu nutiktų taip, kad įsigaliojus šiam įstatymui, teisę į kompensaciją turintis žmogus mirtų, išmoka būtų mokama paveldėtojams. Paveldėtojai turėtų pateikti prašymą iki 2020 m. spalio pabaigos.

Labai svarbu pažymėti, kad šios kompensacijos neturės įtakos kitoms žmonėms pagal įstatymus priklausančioms ir kas mėnesį mokamoms išmokoms, taip pat skiriamai piniginei socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas. Tai reiškia, kad gavę papildomų pajamų mažų pajamų gavėjai nepraras pašalpų, kompensacijų ar kitų lengvatų.

„Tai buvo ir tebėra mūsų moralinė skola žmonėms, dėl kurių pensijų bei išmokų grąžinimo Konstitucinis Teismas nepasisakė – ir kurių niekas iki mūsų net ir nesiruošė grąžinti. Aš labai džiaugiuosi, jog pagaliau pradėsime tai daryti. Tai buvo tiesiog mūsų garbės reikalas. Taip, ne iš karto, ne tokiomis proporcijomis, kurių norėtųsi – tačiau pradžia padaryta. Žmonės to laukė dešimt metų, nemaža dalis, ko gero, jau buvo praradę bet kokią viltį. Tikiuosi, jog šis mūsų sprendimas bent kažkiek grąžins jų pasitikėjimą valstybe“, - sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Piliečiai savo valstybe gali pasitikėti tik tuomet, kai valstybės atstovai įgyvendina pažadus, paiso teisingumo principo ir atsižvelgia į gyventojų lūkesčius. Sunkmečiu sumažintų išmokų kompensavimo žmonės tikrai labai laukė, todėl džiaugiuosi pranešdamas, kad pažadas įgyvendintas: dalinės kompensacijos už krizės metu sumažintas valstybines pensijas ir kitas išmokas gyventojus pasieks jau kitais metais“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Dalinai kompensuoti siūloma valstybines pirmo ir antro laipsnio, pareigūnų ir karių, mokslininkų, teisėjų, nukentėjusių asmenų pensijas, taip pat socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijas, maitintojo netekimo pensijas, ištarnauto laiko pensijas, kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas, kompensacines išmokas buvusiems teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, šalpos kompensacijas, tikslines kompensacijas neįgaliesiems, prezidento rentą, signataro rentas, sportininkų rentas.

Iki šiol, remiantis 2012 m. Konstitucinio Teismo nutarimu, buvo kompensuotos senatvės socialinio draudimo, netekto darbingumo (invalidumo) pensijos, taip pat socialinio draudimo ir valstybinės pensijos dirbusiems žmonėms.

Dėl kitų pensijų, kompensacijų ir rentų Konstitucinis Teismas tuomet nepasisakė, tačiau augant ekonomikai tikslinga iš dalies kompensuoti ir kitas sumažintas ilgalaikes išmokas.


Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija
A. Vivulskio g. 11, LT-03610 Vilnius
socmin.lrv.lt


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN