Akmenės krašto muziejaus projektas „Senelių virtuvės paslaptys 2“

Naujienos: Savivalda , 2021-11-08 19:18
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Akmenės r.

Nesveika mityba ir mažas aktyvumas tai - lėtinių ligų atsiradimas ir nutukimas. Siekiant to išvengti, šiuo projektu norime paskatinti atkreipti dėmesį į sveiką mitybą, prisiminti senolių virtuvės paslaptis, leidžiančias išlaikyti tvirtą sveikatą. Seniau žmonės maitinosi tuo, ką patys užsiaugindavo. Virtuvės patiekalų sezoniškumas – tai vienas iš svarbių elementų, į kurį verta atkreipti dėmesį.

Geri mitybos įpročiai, produktų derinimas padeda išlaikyti normalią žmogaus sveikatos būklę, o to mums visiems ir reikia šiuo sudėtingu COVID-19 laikotarpiu.

Organizuojamomis paskaitomis ir edukacijomis siekėme supažindinti projekto dalyvius su sveikos gyvensenos principais. Profesionalių dietologų ir trenerių paskaitos – tai puiki galimybė projekto dalyviams pasikonsultuoti asmeniškai ir užduoti klausimus vykusioje paskaitoje, kuri vyko Akmenės krašto muziejuje.

Projekto metu siekiama skatinti projekto dalyvius maitintis sveikiau, atsikratyti viršsvorio. Paskaitos metu buvo pristatomas maisto produktų derinimas. Projekto metu dalyviai susirado bendraminčių, pasisėmė patirties, prisilietė prie senolių patiekalų paveldo, išmoko derinti maistą ir fizinį aktyvumą.

Įvykdytos veiklos:

Paskaita “Hipertenzija ir mityba” įvyko nuotoliniu būdu per zoom platformą. https://www.facebook.com/Akmeneskrastomuziejus/posts/339764844619108. Šios paskaitos metu buvo užduodami klausimai, į kuriuos mitybos specialistė Raminta Bogušienė plačiai atsakė.
Maisto gaminimo edukacijos: Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje su šiuo projektu prisijungta prie šiaudinių skulptūrų gaminimo. Buvo virta žirnių košė su spirgais ir pavaišinti edukacijos dalyviai. Žirniai maistingi ir nuo senų laikų auginami mūsų kraštuose, dar randama informacijos baltiškuose raštuose apie žirnius ir jų patiekalus. Taip pat buvo virta perlinių kruopų košė Simono Daukanto memorialiniame muziejuje su spirgais uzbekiškame ketaus puode lauke, kuris įsigytas iš šio projekto lėšų. Perlinės kruopos taip pat maistingos ir labai naudingos mūsų sveikatai, tik gaila, kad šiais laikais ypač jauni žmonės nebemėgsta jų. Todėl buvo sumanyta pagaminti šį patiekalą. Tikrai pavyko puiki košė ir visi valgė pasigardžiuodami.
Arbatų degustavimas vyko Simono Daukanto memorialiniame muziejuje, vyko Kultūros paveldo dienos ir ta proga vyko dailyraščio rašymas su ketvirtokų dviem klasėmis. Po dailyraščio rašymo vyko arbatų degustavimas su šakočiu. Kita arbatų degustacija vyko per Simono Daukanto gimtadienį.

Lengvų užkandžių ragavimas vyko taip pat S. Daukanto memorialiniame muziejuje tai buvo sveikuoliški sumuštinukai su įvairiomis sėklomis ir riešutais: sezamo, linų sėmenimis, saulėgrąžomis, moliūgų sėklomis, kanapių sėklomis, migdolais ir kt. Iš pažiūros atrodo keisti sumuštiniai: duona, sviestas ir stambiai sumaltos sėklos ir riešutai apibarstyti ant sviesto, bet labai skanūs ir sveiki. Tikrai ne kasdien valgome tokius sumuštinius, tad nors šio projekto deka galėjome pasmaguriauti kitokių sumuštiniu.

Apibendrinant galima teigti, kad maisto ir arbatų degustacijų dalyviai susipažino su senelių valgiais, juos ragavo. Puiki edukacija vyko verdant košę lauke ant laužo, buvo įdomu ne tik patiems organizatoriams, bet ir proceso stebėtojams, S. Daukanto gimtadienio svečiams ir protmūšio dalyviams.


Parengė Akmenės krašto muziejaus muziejininkė Raimonda Gaubytė-Kiminė
šaltinis: https://akmene.lt/naujienos/akmenes-krasto-muziejaus-projektas-seneliu-virtuves-paslaptys-2/3596


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN