Rainiuose pagerbtos Holokausto aukos

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2021-07-16 22:55
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Telšių r.

Prieš aštuonis dešimtmečius šiomis juodomis dienomis Rainiuose įvyko baisios, žiaurių kančių lydimos Telšių žydų vyrų žudynės. Penktadienio rytą Telšių bendruomenės nariai drauge su Žemaičių muziejus „Alka“ darbuotojais ir rajono vadovais pagerbė masinių žudynių, vykusių Rainių stovykloje, aukų atminimą. Kruvinam išpuoliui, nusinešusiam šimtus gyvybių, 1941 m. liepos 15 – 16 d. vadovavo vokiečių gestapininkai ir vietiniai kolaborantai.

Tarp nekaltų žuvusių kartu su Vyriausiuoju Telšių rabinu ir ješivos vadovu Abraomu Izaoku Blochu žuvo visa tuo metu Telšiuose buvusi ješivos, mechinos ir Javnės vadovybė, dėstytojai bei rabinų kolelio vyrai ir studentai, tarp jų ir studijų vadovas rabinas Zalmenas Blochas, ješivos prižiūrėtojas rabinas Moišė Olšvangas ir didžioji dalis Telšių žydų...

Gyvos atminties rytą prie paminklo susirinkusieji klausėsi Valdos Valužienės kanklėmis atliekamų kūrinių, ištrauką iš rabino Abraomo Šošano straipsnio, publikuoto leidinyje „Telšių knyga“ perskaitė Telšių rajono savivaldybės tarybos narė, istorikė Janina Bucevičė. Šiuo metu knyga Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkų iniciatyva yra verčiama iš hebrajų kalbos. „Pirmoje pasmerktųjų eilėje su juo kartu žingsniavo rabinai Zalmanas Blochas, Izraelis Ordmanas ir Izaokas iš Tukumso. Šiame paskutiniame kelyje jie norėjo palaikyti rabiną Abraomą Izaoką Blochą ir jam įteikti kažkiek maisto, tačiau jis tik paprašė trupučio vandens ritualiniam rankų apiplovimui. Po kelių minučių pasigirdo šūviai. Baisioms žudynėms prasidėjus saulė užsitraukė sunkiais debesimis, prasidėjo griaustiniai ir žaibai, pradėjo smarkiai lyti,“ – rašoma ištraukos tekste.

Minėjime dalyvavo ir aukoms atminti jautriomis mintimis dalinosi Telšių rajono savivaldybės vicemeras Mantas Serva, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja Ingrida Vaitiekienė, atminimo žvakes, puokštę ir pagal žydiškąją tradiciją – prie paminklo akmenėlius padėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus, pavaduotojas Rimantas Adomaitis, nužudytųjų atminimą pagerbė muziejininkai, Savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Monika Domarkienė, bendruomenės nariai. Minėjime akcentuota, kad labai svarbu įprasminti tokius įvykius vardan istorijos išsaugojimo, nes, nepaisant to, kad žuvusieji žydai anuomet buvo laikomi kitokiais, jie patys save laikė telšiškiais ir buvo lygiateisiai bendruomenės nariai.

Minint 80-ąsias Holokausto metines, Žemaičių muziejus „Alka“ inicijavo ekspediciją Telšių rajone, kurios metu buvo aplankyti visi Holokausto aukų kapai bei įamžintos rajono teritorijoje esančios vietos, kuriose buvo nužudyti žydų tautos žmonės. Fotoreportažą, kurį galima pamatyti Žemaičių muziejaus „Alka“ „Facebook“ puslapyje, parengė Žemaičių muziejaus „Alka“ skaitmenintoja Loreta Norvaišienė ir istorikė Janina Bucevičė.

Donata Kazlauskienė
Žemaičių muziejaus „Alka“ kultūrinės veiklos koordinatorė

Nuotraukos Loretos Norvaišienės
https://wetransfer.com/downloads/d3c66009c64064089ee1037c84f6d91e20210716134310/d62dc3a7012b19d28a126b4e1191bf4920210716134555/aac82f


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN