Kuršėnams – išeivijos menininkų dovana

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2021-07-08 19:33
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Kuršėnai

Yra pasaulis nuostabus, kurio neranda niekas,
Nors turi jį savy, kankinasi dėl jo.
Dėl jo aš viską šioje žemėje paniekinau,
Norėdamas ten vieną valandą klajot.

Alfonsas Nyka-Niliūnas


Šios ir kitos jausmingos, intelektualios, prasmingos poeto Alfonso Nykos-Niliūno eilės, sklindančios iš Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriaus Dainiaus Svobono lūpų, „klajodamos“ Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro parodų salėje, surado kelią į klausytojų širdis.
Pandemijai pakoregavus planus ir gegužės 19 d. negalėjęs vykti dailininkės Alfonso Nykos-Niliūno žmonos Aleksandros Laucevičiūtės-Čipkienės meno kūrinių parodos „Poeto mūza-Savoldo angelas“ pristatymas, perkeltas į liepos 7 d. – parodos uždarymą.

Aleksandra Laucevičiūtė-Čipkienė gimė 1922 m. balandžio 25 d. Kuršėnuose. Vėliau išvažiavo mokytis į Kauną, studijuoti į Austriją. Vokietijoje susipažino su Alfonsu ir išvyko į Ameriką, kur jiedu pragyveno kartu iki mirties.

Dviejų žmonių tandemas, nuostabi meilės, kūrybos, biografijos istorija papasakota knygoje „Alfonsas Nyka-Niliūnas. Laisvė: būti savimi. Archyvai“. Knygos autorė Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių literatūros skyriaus vedėja, hum. m. dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė pristatė šią ir kitas savo knygas apie poeto gyvenimą, A. Nykos-Niliūno eilėraščių fotografinių kopijų rinkinį „Praradimo simfonijos“.

Sandra ir Nyka, taip jie švelniai vienas kitą vadindavo, svajojo grįžti į Lietuvą, į gimtą kraštą. Pildydama paskutinę tėvų valią, dukra Berenika Čipkus Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centrui padovanojo 10 nuostabių, įrėmintų paveikslų ir tėčio knygų, šeimos nuotraukų, fotografinių kopijų rinkinių „Praradimo simfonijos“. Paveikslai ir kiti eksponatai kultūros centrui perduoti tarpininkaujant Maironio lietuvių literatūros muziejui ir Virginijai Babonaitei-Paplauskienei. Ekspoziciją, kurią pavadinome „Sandra ir Nyka“ galite pamatyti, atrasti akrostichą „Savoldo angelas“ ir išgirsti įdomių biografijos faktų apie šiuos du kūrėjus, užsukę į kultūros centrą.

Poezijos ir dailės šventę papildė muzikiniai kūriniai, kuriuos atliko Alvaidas Bernotas ir ŠRSKC koncertmeisterė Danutė Streckienė.

Parodos, knygų pristatymu ir aktoriaus Dainiaus Svobono skaitomos A.Nykos-Niliūno poezijos akimirkomis džiaugėsi, gėles ir atminimo dovanas įteikė LR Seimo narė Rima Baškienė su padėjėja Ada Grakauskiene. Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius įteikė mero Antano Bezaro padėkas.

Paroda iškeliavo atgal į Maironio lietuvių literatūros muziejų, tačiau ekspozicija ir 10 paveikslų, dalelė Sandros ir Nykos visam laikui liks Kuršėnuose.

Nuoširdžiai dėkojame Berenikai Čipkus ir Virginijai Babonaitei-Paplauskienei.


Justina Rutkauskienė
Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro informacija


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN