IV Respublikinėje taikomosios tautodailės konkursinėje parodoje „Iš Džiugo sakmių“ – per 760 kūrinių

Naujienos: Gyvenimo būdas , 2021-05-21 19:33
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Telšių r.

Siekiant puoselėti tautinę tapatybę, užtikrinti etninės kultūros tradicijų tęstinumą, ketvirtąjį kartą rengiama daugelį metų puoselėjama respublikinė taikomosios tautodailės konkursinė paroda „Iš Džiugo sakmių“, skirta kraštotyrininkei, kultūrologei, regionų paveldo, Lietuvos kraštų etnokultūros puoselėtojai Irenai Seliukaitei (1954-05-21 – 2018-08-26) atminti. Parodą apžiūrėti galima Telšių kultūros centro fojė.

Konkursas – unikalus ir išskirtinis, pirmiausia, dėl geografinės aprėpties: vyksta tik Telšiuose, tačiau čia kaskart dalyvauja vis daugiau menininkų iš visos šalies. Iškirtinai pabrėžiamas Žemaitijos regiono savitumas projekto pavadinimu, mat Džiugas – legendomis apipintas Telšių miesto įkūrėjas, žemaičių senovės kunigaikštis, karžygys.

„Paroda – konkursu siekiama kasdienėje aplinkoje paplitusiems buitiniams ir dekoratyviniams daiktams priskirti ranka neapčiuopiamą, tačiau ypač svarbią šviečiamąją funkciją, poreikį liaudies menui. Džiugu, jog į šią iniciatyvą palankiai pažvelgė Lietuvos kultūros taryba ir kartu su savivaldybe patvirtino bei parėmė projekto paraišką“, – sako Telšių kultūros centro etnografė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė Sigita Dacienė ir papildo, kad 2021 m. konkurse dalyvauja menininkai iš visos Lietuvos: ne tik tautodailininkai bei meno kūrėjai, bet ir pradedantieji. Parodoje eksponuojami 137 autorių 762 taikomosios tautodailės kūriniai. Parodą – konkursą organizuoja Telšių kultūros centras drauge su Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriumi.

„Parodą šiemet norėta dedikuoti ypatingai asmenybei – žmogui, kuris rodė nepaprastai didelį rūpestį regionų kultūrai, tačiau išėjo per anksti. Irena Seliukaitė buvo puiki vadovė, mokanti šiltai bendrauti su žmonėmis, kraštotyrininkais, tautodailininkais, nuoširdi, negailinti paskatinamojo žodžio, patarimo kiekvienam, kas domėjosi kraštotyra, Lietuvos kultūros paveldu. Noriai konsultavo, važiavo į rajonų kraštotyrininkų konferencijas, šventinius renginius. Rengė kompleksines kraštotyros ekspedicijas įvairiose Lietuvos vietose ir už jos ribų, kaupė kraštotyrinę medžiagą apie išnykusius kaimus. Simboliška, kad paroda vyks ir jos gimimo dieną – gegužės 21-ąją.“, – akcentavo S. Dacienė.

I. Seliukaitė buvo viena iniciatorių ir globėjų Respublikinės taikomosios tautodailės parodos konkurso „Iš Džiugo sakmių“. Ji skatino, skleidė žinią apie šį konkursą, kad šis būtų pastebėtas bei matomas ne tik Žemaitijoje, bet ir visoje šalyje.

Šviesios atminties I. Seliukaitė už veiklą etninės kultūros srityje 2004 m. apdovanota Jono Basanavičiaus premija, 2016 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. Aukšti valstybiniai apdovanojimai kraštotyrininkei, kultūrologei įteikti už nuopelnus puoselėjant etninę kultūrą, Dainų švenčių tradiciją.

Konkurso uždarymo šventė vyks 2021 m. birželio 4 d. Telšių kultūros centre. Kūrinius vertins kompetentinga penkių asmenų komisija, vadovaujama Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininko, dailininko Jono Rudzinsko. Už geriausius liaudies meno kūrinius renkami I, II, III vietos nugalėtojai.


Telšių kultūros centro informacija


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN