Telšių rajone - trys naujos koplytėlės

Naujienos: Savivalda , 2020-10-05 18:02
El. pašto adresas: zemaitija.lt@gmail.com
Vietovė: Telšių r.

Baigiantis rugsėjui, Telšių rajono savivaldybėje surengtas projekto „Žemaitiškų koplytėlių tradicijų gyvastis“ pristatymas: tarptautinė konferencija „Žemaičių, lenkų ir sakartvelų kryždirbystė: skirtys ir bendrumai“ ir trijų naujai pastatytų koplytėlių atidengimo ceremonija. Organizatoriai – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyrius ir Telšių kultūros centras.

Konferencijoje dalyvavo lektoriai: Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, dailininkas Jonas Rudzinskas, humanitarinių mokslų daktarė, menotyrininkė Skaidrė Urbonienė, Žemaitijos nacionalinio parko vyr. specialistė Aldona Kuprelytė. Virtualiu tiltu prie konferencijos dalyvių prisijungė pranešėjai iš Sakartvelo Mestijos miesto Vakhtang‘as Pilpani‘s ir Lenkijos Mazovijos Minsko atstovai Beata Sajewska bei Ewelina Spychała. Pranešimų klausė gausiai susirinkę ne tik telšiškiai, bet ir svečiai iš Plungės, Šilalės, Mažeikių, Klaipėdos, Kretingos, Akmenės ir kt. miestų.

Renginio dalyvius pasveikino Telšių rajono savivaldybės vicemeras Kazys Lečkauskas, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Tarvainytė ir projekto vadovė bei kuratorė Sigita Dacienė.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja už pagalbą Eglei Tarvainytei ir Danutei Popovič bendradarbiaujant su partneriais iš Lenkijos ir Sakartvelo. Už pagalbą verčiant tekstus iš lenkų į lietuvių kalbą D. Popovič įteikta Telšių kultūros centro direktoriaus Lino Ulkštino padėka.

Įgyvendintą projektą „Žemaitiškų koplytėlių tradicijų gyvastis“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Telšių rajono savivaldybė. „Kryždirbystė – viena unikaliausių lietuvių liaudies meno sričių, sulaukusi pasaulinio pripažinimo ir 2001 m. įtraukta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Puoselėdami kryždirbystės tradicijų gyvybingumą, rengiamu projektu norime prisidėti prie UNESCO įgyvendinamos veiklos programos. Skatiname ne tik išsaugoti išlikusį visiems brangų paveldą, bet ir, remiantis išlikusiais pavyzdžiais ir sukauptais dokumentais, plėtoti kryždirbystės meną, sukuriant naujas reikšmingas vietas įprasminančias koplytėles“, – kalbėjo projekto iniciatorė S. Dacienė.

Trijose skirtingose vietose šiandien įvyko koplytėlių atidengimo ceremonija: medžio skulptoriaus Rimanto Laimos ir kalvio Rimvydo Kazlausko kurta koplytėlė su Šv. Martynu puošia šalikelę prie įvažiavimo į Siraičių dvarą, medžio skulptoriaus Stepono Kamino ir kalvio Evaldo Rimkūno koplytėlę su Šv. Roku matome nuo pakelės prie įvažiavimo į Džiuginėnų dvarą ir medžio skulptoriaus Prano Dužinsko bei kalvio Virgilijaus Mikuckio koplytėlė su Šv. Justinu ant akmens didingai stovi prie įvažiavimo į Kęstaičių kaimą. Savo patarimais ir darbu tvarkant teritorijas bei tariantis dėl leidimų statyti koplytėles, daug prisidėjo Gadūnavo seniūnas Justas Dapkus. Už pagalbą atgabenant riedulius, tapusius koplytėlių pagrindu, esame dėkingi Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkui Andriui Daciui.

Meistrų gamintas koplytėles pašventino prelatas Juozas Šiurys ir kun. Egidijus Kumža, epizodiškai istorijas apžvelgė ir pristatė Žemaičių muziejaus „Alka“ bibliotekininkė-archyvarė, istorikė Janina Bucevičė.
Koplytėlių atidengimo ceremonijoje ypatingo žavesio suteikė žemaitiškai atliekamos dainos. Gausiai susirinkę žmonės jautriai, emocingai ir iškilmingai pasisveikino su naujais liaudies meistrų kūriniais.


Telšių kultūros centro informacija
šaltinis: http://telsiai.lt/go.php/lit/Telsiu-rajone---trys-naujos-koplyteles


  • © 2024 - Visos teisės saugomos.
  • Redakcijos ir publikuojamų straipsnių autorių nuomonės gali nesutapti.
  • Už autorių pateiktų straipsnių turinį, nuotraukas ir kitą medžiagą redakcija neatsako. Už užsakovų pateiktų skelbimų ir reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Galimai užgaulingi, įžeidžiantys ar kitaip šmeižiantys skaitytojų komentarai pastebėjus ištrinami.
  • Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.
  • Susisiekite su redakcija: zemaitija.lt@gmail.com
LT RU EN